- MOJEKAMNA.cz -
- Online poradna / jak na to -
- vybíráme kamna
vybíráme kamna
Jak vybrat vhodná krbová kamna?
Krb, krbová vložka, obyčejná kamna, nebo teplovodní kamna jako hlavní nebo doplňkový zdroj tepla. Při správném výběru ušetříte tisíce korun ročně. Protože je to však investice za desetitisíce, měli byste vědět, jaká kamna se pro vás nejlépe hodí.
V současné době je na trhu dostatečně velký výběr kamen různých designů, typu i výkonu. Jejich vzhled je samozřejmě důležitý – slouží jako doplněk interiéru každého domu.
Nejprve se rozhodněte, jaký typ a výkon kamen potřebujete.
Naše zkušenosti jsou, že většina klientů vybírá hlavně podle vzhledu, ten by měl být ale při výběru až na posledních příčkách.
Pokud víte, pro jaký účel budete kamna pořizovat, zvolte i druh paliva. Chcete-li však ušetřit a chovat se šetrně k přírodě, používejte paliva z obnovitelných zdrojů, tedy dřevo, dřevní brikety nebo pelety. V kamnech, která umí toto palivo dokonale využít, zůstane pouze jedno procento popela. Tato kamna patří však k těm nejdražším.
Tři možnosti, k jakému účelu budou kamna sloužit:
1. Hlavní zdroj tepla (chata, chalupa).
2. Doplňkový zdroj tepla (novostavba, dům, byt s ústředním topením).
3. Příležitostné topení, dekorace.
Volba správného výkonu
Dalším kritériem a častou chybou, je výběr správného výkonu.
Obecně platí, že výkon ve starém domě by měl být asi dvojnásobný při srovnání s novostavbou, popř. s domem zaizolovaným.
Nejlepší je, se o správném výkonu pro náš dům, či byt poradit s odborníkem, ale máme pro Vás orientační návod, jak si vypočítáte potřebný výkon sami. Vycházejme z toho, že 1kW postačí k vyhřátí 20m3 ve starém, tepelně neizolovaném domě a 40m3 v novostavbě.
Např., přejete-li si vytopit prostor 120m3 ve starém domě, postupujeme takto: 120:20= 6kW, v novostavbě 120:40=3kW.
Výsledkem je minimální výkon, který bychom měli pořídit.
Čím větší výkon, tím lépe, je také velký mýtus. Naopak, jestliže výkon předimenzujeme, tak nejen, že zbytečně trávíme čas v přetopené a suché místnosti, ale snahou utlumit výkon, udržujeme oheň v krbu či kamnech jedním doutnajícím polínkem, tím pádem budeme mít zakouřené sklo, zanesený komín apod.
Poddimenzovaná kamna (příliš nízký výkon) prostory nevytopí, tedy teplo získané z kamen nestačí. Kamna jsou stále přetápěna a to vede k jejich poškození. V tomto případě může dojít k popraskání a zkroucení dílů, jejichž reklamaci není možné uznat.
Je důležité vědět, jaký výkon by měla kamna – ať na dřevo, či na jiná paliva – mít. To znamená, kolik kubických metrů v domě či bytu budete vytápět. Před výběrem kamen si také ověřte, zda komín, který máte v domě, bude odpovídat požadovanému výkonu.
Z krbových kamen budete mít radost mnohem dříve než z krbové vložky. Prostě si je přivezete, připojíte je kouřovodem ke komínu a topíte. Krbové vložky je nutné ještě obestavět a třeba i obložit, například keramickými kachlíčky. Vložka pak vypadá jako uzavřený krb. Je možné je také vložit do již existujícího otevřeného krbu, který tak získá výrazně vyšší účinnost. Pokud chcete, aby se z krbové vložky teplo šířilo do okolních pokojů, můžete si pořídit tu s teplovodním výměníkem či použít rozvod teplého vzduchu.
V krbových kamnech a vložkách se nejčastěji topí dřevem, dřevěnými, méně již uhelnými briketami, existují však i kamna na dřevěné pelety. Proto je nutné počítat s tím, že v interiéru s kamny se bude více prášit a bude třeba častěji utírat prach.
Čím topit
V neposlední řadě je třeba upozornit na to, čím budeme topit?
V krbových kamnech a v krbech se přikládá kusovým dřevem nebo ekobriketami - v těch problém nebývá.
Chyby se často týkají výběru správného dřeva. Dřevo by mělo být řádně proschlé. U měkkého dřeva je to jeden rok, u tvrdého až dva roky.
Dřevo s vyšším stupněm vlhkosti nejen, že špatně hoří, ale také vytváří podstatně víc kouře, než nám je schopen odvést komín.
Což nesvědčí jak komínu, ale také i zakouřenému sklu.
Obecně o palivu
Palivo by nemělo mít větší vlhkost než 20 procent, ideální je tak 10 až 15 procent. U dřevěných briket vlhkosti tolik nebývá, protože se většina vyloučí při lisování. Ovšem palivové dřevo například z lesa jí má hodně a je třeba je nechat ve větraném přístřešku vyschnout asi dva roky. Tvrdší dřevo je pro spalování lepší, protože má vyšší výhřevnost a není třeba tak často přikládat.
- Krbová kamna
- Kachlová kamna
- Kachlová kamna s výměníkem
- Krbová kamna s výměníkem
- Krbová kamna na pelety
- Kamna s troubou
- Krbové vložky
- Krbové obestavby
- Příslušenství
- Náhradní díly
- Zvláštní příslušenství
- Krbové nářadí
- Skla pod kamna
- Krbové vysavače
- Biokrby
- Grily
- Litinová kamna